12:02 9 September 2020 r., imieniny: Sergiusza, Piotra, ¦cibora

Liczba odwiedzin: 10637

Informacje

  • DOBRA WSPÓŁPRACA – Spotkanie w ramach sieci współpracy i samokształcenia szkolnych specjalistów 2017-11-20

               Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Zwoleniu zaprasza na spotkanie specjalistów szkolnych w ramach sieci współpracy i samokształcenia DOBRA WSPÓŁPRACA - w dniu 22.11.20179 (środa) o godz 11.00.

                Zgodnie z zapowiedziami, głównym tematem będzie: „Narzędzia do wstępnej diagnozy w szkole”. Spotkanie odbędzie się w sali konferencyjnej w budynku internatu ul. Kościuszki 39 (wejście od strony Biblioteki Pedagogicznej, I piętro).

    Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 48 676 26 13.     

               

     

    Serdecznie zapraszamy.

     

    Koordynator – Joanna Zubrzycka

    PP -P w Zwoleniu

  • Spotkanie pedagogów i specjalistów szkolnych w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu 2017-11-09

    W dniu 26.10.2017r. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu odbyło się spotkanie z dyrektorami szkół, pedagogami szkolnymi oraz nauczycielami - specjalistami prowadzącymi zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Spotkanie miało na celu omówienie zasad współpracy wynikających ze zmian w przepisach prawa oświatowego, które dotyczą organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
               
    Uroczystego przywitania przybyłych gości dokonała Dyrektor Poradni  Psychologiczno - Pedagogicznej w Zwoleniu, Pani Izabela Młyńska. Przedstawiła również szczegółowy harmonogram spotkania. Głównym wątkiem spotkania było omówienie przez Panie: Izabelę Młyńską i Joannę Zubrzycką zmian dotyczących udzielania i organizowania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolach, szkołach i placówkach w świetle nowych przepisów. Uczestnicy spotkania aktywnie włączali się do dyskusji, zadawali pytania i przedstawiali propozycje dotyczące współpracy z Poradnią. Ponadto przedstawiciele przedszkoli, szkół i placówek otrzymali nowe, obowiązujące druki opinii i informacji na temat dzieci i młodzieży, przeznaczone na potrzeby diagnostyczno – terapeutyczne dla Poradni.
               
    W dalszej części spotkania głos zabrały Panie z Biblioteki Pedagogicznej w Zwoleniu: Wiesława Sałek – Kierownik i Pani Anna Orłowska, które przedstawiły zestawienie literatury psychologiczno-pedagogicznej dostępnej w ich placówce. Panie podkreśliły fakt, iż biblioteka w głównej mierze ukierunkowana jest na wspomaganie pracy pedagogów oraz specjalistów pracujących w placówkach oświatowych. Wyszczególniły szeroki zakres materiałów, które mogą być przydatne w pracy dydaktycznej. Omówiły również możliwe metody korzystania ze zbiorów bibliotecznych: zestawienie kartkowe dostępne w bibliotece oraz katalog Integro udostępniony przez stronę internetową biblioteki. Ponadto uczestnikom spotkania wręczono przygotowane zestawienia bibliograficzne.
               
    Na zakończenie Pani Dyrektor Izabela Młyńska podkreśliła, iż jednym z zadań Poradni jest tworzenie sieci współpracy, jako formy wsparcia przedszkoli, szkół i placówek. Uczestnicy spotkania zostali zaproszeni do sieci współpracy, która miałaby służyć dzieleniu się wiedzą, pomysłami, praktykami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi konkretnych dziedzin pracy pedagogicznej. Pierwszy termin spotkania w ramach sieci „DOBRA WSPÓŁPRACA” ustalono na 22.11.2017r.





  • Jak prawidłowo porozumiewać się z własnym dzieckiem? 2017-11-08

    Z czego mogą wynikać „trudne zachowania” dziecka i jak sobie z nimi radzić?
    Czy to dobrze, gdy dziecko staje się samodzielne?
    Dlaczego warto być konsekwentnym rodzicem?
    Karać, czy nie karać…?


    Odpowiedzi na te nurtujące pytania możecie Państwo uzyskać, uczestnicząc w zajęciach Szkoły dla Rodziców i Wychowawców, organizowanych w naszej Poradni.

    Chęć uczestnictwa w kolejnych edycjach można zgłaszać w sekretariacie Poradni 48 6762613.
     
    Czym jest Szkoła dla Rodziców i Wychowawców?
    To ogólnopolski program, powstały w latach 90-tych z inicjatywy psychologa Zofii Śpiewak, bazujący na idei wychowania bez porażek T. Gordona oraz metodzie A. Faber i E. Mazlish (autorek książki „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały; jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”). Materiały metodyczne opracowała Joanna Sakowska.
    Zajęcia dają możliwość wymiany poglądów i doświadczeń związanych z wychowaniem. Są oparte na aktywnym uczestnictwie w prowadzonych ćwiczeniach, umożliwiając spojrzenie na problemy dziecka z jego perspektywy. Zajęcia umożliwiają wnikliwe poznanie i zrozumienie zachowań dziecka. Dają możliwość identyfikacji z problemami i obawami innych rodziców, którzy mają ten sam cel, jakim jest dobro dziecka.
     
    Główne cele Szkoły dla Rodziców i Wychowawców:

    • wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie z dziećmi w codziennych kontaktach,
    • nauka dialogu i kształtowanie więzi opartych na wzajemnym szacunku,
    • budowanie silnej więzi między rodzicami a dziećmi,
    • nauka lepszego porozumiewania się,
    • refleksja nad własną postawą wychowawczą,
    • wymiana doświadczeń.

     
    Adresaci zajęć Rodzice/opiekunowie dzieci młodszych (głównie wiek przedszkolny i szkolny - szkoła podstawowa).
    Charakter spotkań Zajęcia grupowe (liczba uczestników w grupie maksymalnie  do 15 osób).
    Czas trwania Dziewięć spotkań ok. 3-godzinnych, organizowanych raz w tygodniu).
    Termin pierwszego spotkania 10.11.2017r. (piątek), godz. 15.30.
    Miejsce spotkań Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu
    Płatność Zajęcia są bezpłatne. 
    Prowadzące zajęcia   Joanna Zubrzycka - pedagog, Ilona Jaworska- psycholog.
     
    Tematyka zajęć
    • świadomość własnych celów wychowania;
    • umiejętność stawiania jasnych granic i wymagań;
    • wgląd w pełniejsze zrozumienie uczuć własnych oraz uczuć dziecka;
    • nauka umiejętności rozmawiania o uczuciach;
    • zachęcanie dziecka do współpracy;
    • wspólne rozwiązywanie konfliktów;
    • poszukiwanie lepszych niż kara sposobów uczenia dziecka samodyscypliny;
    • wspieranie samodzielności dzieci;
    • uwalnianie dzieci od grania ról oraz wzmacnianie ich poczucia własnej wartości przez pochwałę opisową.
     
    Serdecznie  zapraszamy !

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu pozyskała nowe narzędzia i procedury do pracy terapeutycznej z dziećmi z rodzin z problemem alkoholowym - „Rodzina Miśków” 2017-11-08

    Dzięki projektowi „Rodzina Miśków” placówka może nieść pomoc dzieciom z rodzin z problemem alkoholowym.

                Podstawową formą dotarcia do dziecka, towarzyszenia mu w przeżywaniu trudnych emocji oraz budowania wraz z nim bezpiecznej bazy w jego dziecięcym życiu − jest zabawa. Świat kolorów, postaci, symboli, rzeczy. To w zabawie dziecko może eksplorować świat, uczyć się zaufania, budowania wewnętrznej siły. Może wyrażać siebie, bezpiecznie wchodzić w kontakt z rzeczywistością oraz uczyć się relacji społecznych.

                Dzieci w rodzinie z problemem alkoholowym uczą się trzech reguł: „nie czuj”, „nie mów”, „nie ufaj”. Taka perspektywa widzenia świata powoduje, że dziecko zamyka się na otoczenie i doświadczanie radości, spokoju, wolności, spontaniczności, bycia ważnym i sprawczym. Narzuca więc sobie kolejne reguły, będąc przekonane, że pozwolą mu one przetrwać trudną sytuację w domu. Jedną z nich jest − „nie baw się”, to znaczy nie doświadczaj. By w zaplanowany sposób zatrzymać proces deprywacji potrzeb dziecka, pomóc mu budować świat, w którym będzie czuło się bezpiecznie. Misie stanowią doskonałe narzędzie terapeutyczne, rozwojowe i edukacyjne dla dzieci w każdym wieku.

                Zestaw misiów składa się z rodziców oraz dwójki dzieci, brata i siostry. Wykorzystanie świata symboli, nadawanie znaczeń pozwoli młodym odbiorcom porządkować ich wewnętrzny świat, kontaktować się ze sobą, być bardziej świadomym swoich uczuć. Praca z rodziną misiów przede wszystkim zaprasza do tego by, CZUĆ, UFAĆ, MÓWIĆ. Uwrażliwia odbiorców na nich samych, ale także pozwala zobaczyć innych w świecie, który nie musi być dla nich zagrażający.
                Mamy nadzieję, że pozyskane przez nas pomoce terapeutyczne staną się pozytywnym doświadczeniem dla dzieci i młodzieży w ich rozwoju i eksploracji świata.

  • VI Ogólnopolski Tydzień Bezpłatnych Konsultacji z zakresu integracji sensorycznej (OTBK SI) 2017-10-16

    Szanowni Rodzice,

    Polskie Stowarzyszenie Terapeutów Integracji Sensorycznej SI (PSTIS) ogłasza w dniach 23-29 października 2017 roku VI Ogólnopolski Tydzień Bezpłatnych Konsultacji SI (OTBK SI)

    Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu przystąpiła do projektu OTBK SI organizowanego przez PSTiS w Warszawie. W ramach w/w przedsięwzięcia każdy Rodzic zaniepokojony rozwojem sensoryczno-motorycznym (zmysłowo-ruchowym) swojego dziecka będzie mógł skorzystać z pomocy terapeuty integracji sensorycznej SI.

    Drogi Rodzicu  jeśli Twoje dziecko:
    · długo uczyło się czynności samoobsługowych (mycie, czesanie, ubieranie, jedzenie itp.)
    · drażnią go różne rodzaje tkanin, metki
    · jest męczliwe, płaczliwe (bez powodu)
    · lub niepokoją Cię inne jego zachowania,
    to być może występują u Niego zaburzenia Integracji Sensorycznej lub inne trudności wymagające konsultacji ze specjalistą.

    Zapraszamy na badania przesiewowe.

    W czasie konsultacji otrzymacie Państwo wyłącznie ustną informację na temat rozwoju Waszego dziecka oraz wskazania do dalszego postępowania.

    Serdecznie zapraszamy!

    Osoby zainteresowane skorzystaniem z konsultacji prosimy o kontakt telefoniczy (48 676 26 13):

    Edyta Karbowińska-pedagog, terapeuta SI
    Olga Jakubowska-psycholog, terapeuta SI.

Aktualności

  1. 2020-09-08

    PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
    W PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W ZWOLENIU
    W CZASIE EPIDEMII COVID – 19
    obowiązujące od 1 września 2020 r.
     

    więcej
  2. 2020-05-26

    PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE BEZPOŚREDNIEJ PRACY Z KLIENTEM W PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W ZWOLENIU OBOWIĄZUJĄCE W CZASIE EPIDEMII
    (AKTUALIZACJA)

    więcej
  3. 2020-05-06

    PROCEDURY BADANIA DIAGNOSTYCZNEGO W PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W ZWOLENIU

       OBOWIĄZUJĄCE W CZASIE EPIDEMII COVID - 19

    więcej
przejdź do Aktualności

Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna
w Zwoleniu

ul. Kościuszki 39
26-700 Zwoleń

tel. 48 676 26 13
fax 48 676 26 13

e-mail: poradnia@zwolenpowiat.pl

Biuletyn Informacji Publicznej