11:30 9 September 2020 r., imieniny: Sergiusza, Piotra, ¦cibora

Liczba odwiedzin: 10625

Informacje

  • „O profilaktyce słów kilka” - zintegrowane działania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w szkołach w Powiecie Zwoleńskim w roku 2018/2019 2019-01-24

     
    „O profilaktyce słów kilka”
    - zintegrowane działania Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w szkołach
    w Powiecie Zwoleńskim w roku 2018/2019
     
    Rok 2018 rok zaobfitował szeregiem długofalowych działań profilaktycznych prowadzonych przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.

    Warto zadać sobie pytanie. Czym jest dobra profilaktyka?
    Dobra profilaktyka to:
    • To działania oparte na diagnozie i zaplanowaniu adekwatnych działań w szkole.
    • To dłuższe, systematyczne oddziaływania, nie tylko jednorazowe.
    • To koncepcja profilaktyki opartej na wiedzy o mechanizmach resilience i czynnikach chroniących.
    • To znajomość czynników ryzyka i sytuacji dziecka.
    • To włączanie rodziców i najbliższego środowiska dziecka w działania profilaktyczne.
    • To integrowanie działań wielu instytucji niosących pomoc rodzinie.
     
    Co się istotnego wydarzyło?

    Na początku października odbyła się konferencja dotycząca długofalowego programu wczesnej profilaktyki zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży w wieku szkolnym.  Podczas spotkania zaprezentowano sposoby i efekty realizacji projektu na terenie województwa mazowieckiego. Konferencję zorganizowano pod hasłem „Falochron - program wczesnej profilaktyki zachowań ryzykownych. Podsumowanie działań. Przykłady dobrych praktyk”.

                W województwie mazowieckim do projektu przystąpiło 20 szkół. Osiem z nich zaprezentowało swoje szkolne „Falochrony” podczas konferencji w Zwoleniu. W czasie spotkania wyłoniono najlepszy „Falochron” z terenu województwa mazowieckiego. Ten zaszczytny tytuł zdobył Szkolny Falochron „Betonowa Zapora” przygotowany przez Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie. Wyróżnienie otrzymał Falochron „Drogowskaz” Publicznej Szkoły Podstawowej w Łaguszowie. Nagrodzone „Falochrony” zostały zaprezentowane podczas ogólnopolskiej konferencji podsumowującej w Dąbrowie Górniczej w dniach 24-25 listopada 2018 roku.
     
    Kolejnym nowatorskim działaniem była realizacja „Programu Wzmacniania Rodzin” we współpracy z Zespołem Placówek Oświatowych w Tczowie. Jest on oparty na strategii edukacyjnej skierowanej do dzieci i ich rodziców, w ramach której każda z grup nabywa umiejętności życiowe i prospołeczne, a dorośli dodatkowo umiejętności wychowawcze, które prowadzą do ograniczenia zachowań problemowych podejmowanych przez dzieci i młodzież. W programie udział brały nastolatki w wieku 10-14 lat i ich rodzice.
     
    Najmłodsi także objęci oddziaływaniami.

    Zgodnie z zaleceniami MEN dotyczącymi realizacji kierunków polityki oświatowej – „Bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z zasobów dostępnych w sieci” również młodsze dzieci były objęte zajęciami profilaktycznymi – „Pierwsze kroki w cyberświecie”. Projekt realizowany był we współpracy z Fundacją Poza Schematami. Wzięli w nim udział trzecioklasiści ze szkół PSP Barycz, PSP Tczów oraz PSP Sycyna, którzy zdobywali wiedzę o bezpieczeństwie w Internecie podczas dziesięciu cotygodniowych spotkań.

    Listopad przyniósł kolejne wyzwania. Pierwszy raz w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, we współpracy z Gminną Komisją Rozwiazywania Problemów Alkoholowych, przeprowadzono szkolenie dla Realizatorów rekomendowanego programu „Unplugged”. Nauczyciele zapoznali się ze strukturą programu: 12 lekcji dla uczniów, koncentrujących się na umiejętnościach życiowych, przekonaniach normatywnych i wiedzy o substancjach psychoaktywnych oraz zajęć dla rodziców, podczas których zdobywają oni wiedzę na temat kwestii psychologicznych i społecznych związanych z dojrzewaniem, narkotyków, używania substancji psychoaktywnych, jako elementów eksperymentalnych zachowań ryzykownych młodzieży, wpływu i roli rodziny na nastolatka w okresie dojrzewania. Obecnie program wdrażany jest w PSP Paciorkowa Wola, PSP Barycz, PSP Sycyna.
    O trudnym okresie dojrzewania i związanych z adolescencją zagrożeniach  uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Zwoleniu mogli porozmawiać  podczas zajęć: Akademia Ochrony przed Przemocą.

    Trzeciego grudnia w Zwoleniu odbyła się niezwykle ważna konferencja, zorganizowana pod hasłem: „Autyzm – wyzwanie współczesnej rodziny”.
    Rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi z autyzmem do poszerzania wiedzy pod okiem eksperta i wymiany doświadczeń zaprosiła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu we współpracy z Fundacją Follow Me.


    Styczeń przyniósł realizację programu „Golden Five”, którego celem jest stworzenie modelu
    nauczania i wychowania wspomagającego osiągnięcia szkolne i rozwój osobisty uczniów, zwłaszcza zagrożonych wykluczeniem. Efektywność programu nie wynika z nadzwyczajności samych zasad, lecz wiąże się z celowym, systematycznym i równoczesnym stosowaniem kilkunastu działań w dłuższym okresie czasu. Program wdrażany jest w ZPO Kazanów oraz PSP Zakrzówek.


    Skąd czerpać wiedzę i pomysły na działania profilaktyczne?

    Baza rekomendowanych programów profilaktycznych (profilaktyka uniwersalna, selektywna i wskazująca) i promocji zdrowia psychicznego, które można prowadzić w szkołach, jest dostępna w serwisie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii pod adresem: www.programyrekomendowane.pl.
    Warto podkreślić że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu w swoich zasobach posiada uprawnienia do prowadzenia siedmiu programów z rekomendacjami.
     
    Co jeszcze w najbliższym czasie planuje Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu?

    Aktualnie ruszają dwie edycje rekomendowanego programu „Szkoła dla Rodziców i Wychowawców”, którego głównym celem jest wspieranie rodziców i wychowawców w radzeniu sobie w codziennych kontaktach z dziećmi i młodzieżą. Nauka umiejętności lepszego porozumiewania się, refleksja nad własną postawą wychowawczą, wymiana doświadczeń, to małe kroki ku głębszej relacji, dającej zadowolenie, poczucie wzajemnej bliskości. To także nauka dialogu i kształtowania więzi opartych na wzajemnym szacunku.

    Ponadto na bieżąco realizowane są tematy z Oferty Poradni podczas spotkań z rodzicami, uczniami oraz nauczycielami. Od września 2018 r. do chwili obecnej zrealizowane zostały 33 spotkania.

    Pod koniec marca 2019 r., we współpracy z Fundacją Follow Me, planujemy zorganizować drugą konferencję dla rodziców dzieci z autyzmem, którą poprowadzi Pani Bożena Stępień - Wiceprezes Krajowego Towarzystwa Autyzmu oddział w Lublinie, a przede wszystkim mama dorosłego już chłopca z autyzmem. Serdecznie zapraszamy już dziś.

    Opracowanie: Joanna Zubrzycka, Izabela Młyńska.

  • Prawie 100 osób rozmawiało o autyzmie 2018-12-21

    13 grudnia w Zwoleniu odbyła się niezwykle ważna konferencja, zorganizowana pod hasłem „Autyzm – wyzwanie współczesnej rodziny”. Rodziców i specjalistów pracujących z dziećmi z autyzmem do poszerzania wiedzy pod okiem eksperta i wymiany doświadczeń zaprosiła Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu we współpracy z Fundacją Follow Me.

    Czym jest autyzm
     
    Autyzm to złożone zaburzenie rozwoju, które charakteryzuje się między innymi trudnością w komunikowaniu się, okazywaniu uczuć i odbieraniu wrażeń zmysłowych.  - Dla rodziców dzieci z autyzmem wychowanie i edukacja są pewnego rodzaju poligonem, usłanym różnymi doświadczeniami. Raz są to wygrane bitwy, a innym razem porażki. Stąd też chęć wspierania właśnie tej grupy osób – powiedziała Izabela Młyńska, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu.

    Aby wesprzeć rodziców
     
    Przybyłych gości powitała pomysłodawczyni konferencji, Ilona Sobieraj - psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu. – Od pewnego czasu pracuję z dziećmi z autyzmem i wiem, że tak samo jak z dzieckiem, należy pracować również  z jego rodzicami. Bo to właśnie rodzicom po usłyszeniu diagnozy towarzyszy pełen wachlarz emocji związanych z niepewnością, lękiem, czy różnego rodzaju obawami. Dlatego odpowiednie wsparcie jest tu niezbędne – powiedziała Ilona Sobieraj.

    Głos zabrała także prezes Fundacji Follow Me Iwona Paszkiewicz, która mocno zaangażowała się w działania związane z organizacją konferencji. – Wiem jak ciężka jest rola rodziców czy wychowawców dzieci niepełnosprawnych i jak ogromną pracę codziennie wykonują. Dlatego moim ogromnym marzeniem jest to, aby otrzymywali odpowiednie wsparcie z zewnątrz – powiedziała prezes Iwona Paszkiewicz i wspólnie z dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Hucie, Tadeuszem Kosińskim, przedstawiła ideę projektu Terapeutyczny Ogród Zmysłów i zaprezentowała video relację z III Charytatywnego Biegu Mikołajkowego.

    Mnóstwo pytań i wyczerpujące odpowiedzi
     
    Po części oficjalnej przyszedł czas na wykład. Prelegentem spotkania była dr Anna Prokopiak – prezes Fundacji ALPHA w Lublinie, która zaprezentowała temat „Dziecko z autyzmem w rodzinie. Jak rozwijać relacje pomiędzy członkami rodziny?”.

    Konferencja była żywą dyskusją, w której aktywnie uczestniczyli zarówno rodzice dzieci z autyzmem, jak i zebrani specjaliści. - Dzisiejsze spotkanie dało nam szansę poznania zdań i opinii osób, które zawodowo zajmują się zagadnieniem autyzmu. Mogliśmy wymienić się doświadczeniami, a przede wszystkim poszerzyć wiedzę na temat tego, jak autyzm oswajać i jak odnaleźć się w nowej sytuacji. Dowiedzieliśmy się też, w jaki sposób możemy zabezpieczyć przyszłość naszych dzieci. Te informacje są dla nas bezcenne – powiedziała Monika Zarańska, uczestniczka konferencji.

    Kolejnym punktem spotkania było wystąpienie dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Izabeli Młyńskiej i psycholog Ilony Sobieraj, które przybliżyły temat dotyczący form wsparcia dziecka z autyzmem i jego rodziny w środowisku lokalnym. – Pomoc z zewnątrz dla rodziców i wychowawców dzieci z autyzmem jest niezbędna. Spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, że grupy wsparcia dla tych osób, to dobry kierunek – podkreśliła dyrektor Izabela Młyńska. – Dziękujemy wszystkim za obecność, prezes Iwonie Paszkiewicz oraz pracownikom Fundacji Follow Me za pomoc i dobre serce oraz doktor Annie Prokopiak za niesamowity wkład w kształt dzisiejszego spotkania. Jesteśmy dumni, że byliśmy częścią tego wydarzenia.














  • Życzenia Świąteczne 2018-12-19

  • Program Wzmacniania rodzin 2018-12-13

    Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu we współpracy z ZPO w Tczowie pierwszy raz przeprowadziła rekomendowany program profilaktyczny „Program Wzmacniania rodzin”.  Edukatorkami rodzinnymi były panie: Joanna Zubrzycka, Ilona Sobieraj i Edyta Karbowińska.
    Program wzmacnia Rodziny (PWR) jest oparty na strategii edukacyjnej skierowanej do dzieci i ich rodziców, w ramach której każda z grup nabywa umiejętności życiowych i prospołecznych, a dorośli dodatkowo umiejętności wychowawczych, które w konsekwencji mają prowadzić do ograniczenia zachowań problemowych podejmowanych przez dzieci i młodzież. W programie udział brały nastolatki w wieku 10-14 lat i ich rodzice.
    Program jest realizowany w dwóch zasadniczych cyklach – sesje podstawowe i przypominające.
    Warsztaty w zakresie sesji podstawowych odbywały w czasie siedmiu spotkań po 2 godziny.
    Program prowadzony był  metodą warsztatową w formie sesji dla rodziców, sesji dla młodzieży i sesji rodzinnych. Sesje dla rodziców i młodzieży odbywały się równolegle w tym samym czasie. Po ich zakończeniu rodziny wspólnie uczestniczyły w sesji rodzinnej. Nieocenionym i najważniejszym elementem programu była wspólna praca rodziców i dzieci poprzez gry i zabawy oraz kierowaną dyskusję.  Wszyscy uczestnicy zajęć otrzymywali  materiały edukacyjne, nad którymi pracowali w domu, doskonaląc nabyte umiejętności.
    Po przeprowadzonej ewaluacji rodzice i nastolatki wyrazili swoje opinie na temat programu. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni z udziału, z realizowanych treści oraz sposobu prowadzenia warsztatów.

     

  • Ogólnopolska Konferencja podsumowująca program "Falochron" 2018-12-10

    W dniach 24-25 listopada 2018 r. w Dąbrowie Górniczej odbyła się ogólnopolska konferencja podsumowująca: „Falochron - program profilaktyki wczesnej wobec zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży”.

     W konferencji uczestniczyły szkoły i placówki z 16 województw, które realizowały działania w ramach programu. Województwo mazowieckie reprezentowały szkoły: Zespół Placówek Oświatowych w Kazanowie – zwycięzca programu na Mazowszu z Falochronem „Betonowa Zapora” oraz Publiczna Szkoła Podstawowa w Łaguszowie – z wyróżnionym Falochronem „Drogowskaz”. Uczestnicy konferencji wzięli udział w warsztatach prowadzonych przez Prof. Wiesława Karolaka oraz wysłuchali wykładów: Prof. Jacka Kurzępy i Pani Ewy Kustwan – Mróz.

    Podczas sesji posterowej działania profilaktyczne zaprezentowali przedstawiciele szkół: Pani Beata Przepiórka – Dyrektor i Pan Michał  Pawlik – nauczyciel z ZPO w Kazanowie, oraz Pani Dominika Pawelec – pedagog szkolny z PSP w Łaguszowie.

    Program był rekomendowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i zakładał współpracę z różnymi instytucjami. Z ramienia Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zwoleniu instruktorami były Panie: Joanna Zubrzycka - Pedagog oraz Izabela Młyńska – Dyrektor Poradni. Działania realizowane były we współpracy ze Stowarzyszeniem na Recz Konstruktywnych Relacji "Między Ludźmi" w Katowicach.

     

    Opracowanie: Izabela Młyńska, Joanna Zubrzycka
















     

Aktualności

  1. 2020-09-08

    PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
    W PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W ZWOLENIU
    W CZASIE EPIDEMII COVID – 19
    obowiązujące od 1 września 2020 r.
     

    więcej
  2. 2020-05-26

    PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE BEZPOŚREDNIEJ PRACY Z KLIENTEM W PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W ZWOLENIU OBOWIĄZUJĄCE W CZASIE EPIDEMII
    (AKTUALIZACJA)

    więcej
  3. 2020-05-06

    PROCEDURY BADANIA DIAGNOSTYCZNEGO W PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W ZWOLENIU

       OBOWIĄZUJĄCE W CZASIE EPIDEMII COVID - 19

    więcej
przejdź do Aktualności

Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna
w Zwoleniu

ul. Kościuszki 39
26-700 Zwoleń

tel. 48 676 26 13
fax 48 676 26 13

e-mail: poradnia@zwolenpowiat.pl

Biuletyn Informacji Publicznej