12:10 9 September 2020 r., imieniny: Sergiusza, Piotra, ¦cibora

Liczba odwiedzin: 10638

Informacje

  • Relacja z konferencji „Zachowania autodestrukcyjne - moda czy sposób radzenia sobie z bólem psychicznym” 2016-06-02

    W dniu 17 maja 2016 r. w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu odbyła się długo oczekiwana konferencja pt. „Zachowania autodestrukcyjne - moda czy sposób radzenia sobie z bólem psychicznym”. Patronat honorowy nad tym ważnym wydarzeniem, zorganizowanym przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną w Zwoleniu, objęli: Pan Waldemar Urbański, Starosta Zwoleński oraz Pani Bogusława Jaworska, Burmistrz Zwolenia.

    Licznie przybyłych gości powitała Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej
    w Zwoleniu - Pani Ewa Kraczkowska, naświetlając pokrótce idee przyświecające organizatorom konferencji. Głos zabrał również Starosta Zwoleński, Pan Waldemar Urbański wyrażając uznanie dla inicjatywy spotkań pedagogów i osób pracujących z dziećmi
    i młodzieżą, w celu podnoszenia jakości opieki i wychowania.

    Ważność tematu zilustrowała liczna frekwencja uczestników konferencji, przedstawicieli różnych placówek: szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, poradni psychologiczno-pedagogicznych, młodzieżowych ośrodków socjoterapeutycznych, specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz innych instytucji działających na rzecz dziecka i rodziny (sądu, policji, centrów pomocy rodzinie oraz ośrodków pomocy społecznej).

    Zaangażowanie referentów oraz ich bogate doświadczenie zawodowe w pracy z dziećmi i młodzieżą prezentującą zachowania autodestrukcyjne wzbogacało wartość merytoryczną prelekcji.

    • Pani Marta Witkowska – przedstawiciel Ośrodka Rozwoju Edukacji, zapoznała uczestników ze sposobami reagowania w sytuacji samouszkodzeń na terenie szkoły, akcentując potrzebę współpracy całego zespołu oraz stworzenie jednolitych procedur postępowania w sytuacjach trudnych.

    • Pani Lucyna Kicińska z Fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” (dawniej Fundacja Dzieci Niczyje), zapoznała uczestników ze sposobami poszukiwania pomocy przez dzieci samoouszkadzające się. Zrozumienie motywów podejmowania zachowań autodestrukcyjnych miało na celu uwrażliwienie uczestników, skłonienie do empatycznego reagowania w sytuacjach trudnych, do udzielania pomocy w sposób mogący złagodzić napięcia emocjonalne dzieci i młodzieży.

    • Przedstawicielka Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu - Pani Joanna Zubrzycka - zaprezentowała program „Chronimy Dzieci” skierowany do szkół, który ma na celu wprowadzenie procedur ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem uczestniczących w konferencji placówek oświatowych, które dostrzegają potrzebę wczesnego reagowania na symptomy krzywdzenia dzieci.

    Poza niewątpliwą jakością merytoryczną spotkania, za wartość dodaną uznać można kontakty, jakie zostały nawiązane pomiędzy tak licznie przybyłymi, także z okolicznych powiatów, uczestnikami konferencji. Ogromne zainteresowanie uczestnictwem w kolejnych tego typu spotkaniach, jakie odbijało się echem rozmów prowadzonych w czasie konferencji, powinno być głosem przemawiającym za zacieśnianiem współpracy pomiędzy placówkami działającymi w imię wspólnego dobra - zdrowego rozwoju dzieci i młodzieży.













  • Relacja z Treningu Pewności Siebie 2016-06-02

    Dnia 12 i 13 maja 2016 roku staraniem pani Joanny Zubrzyckiej z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zwoleniu gościliśmy w naszym mieście Panią Agnieszkę Milczarek z  Fundacji "Bliżej Dziecka".

    W ciągu dwóch dni Pani Agnieszka przybliżyła uczestnikom Treningu Pewności Siebie zasady prowadzenia autorskiego programu skierowanego do dzieci doświadczających przemocy rówieśniczej.
    Zjawisko, nad którym pochylili się pedagodzy i psycholodzy szkół powiatu zwoleńskiego, poradni psychologiczno-pedagogicznych w Lipsku i Zwoleniu oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu jest częstsze niż wskazują na to statystyki. Przemoc szeroko rozumiana, utrudnia funkcjonowanie w różnych rolach społecznych, niekorzystnie wpływa na samoocenę, a przez to również na kształtowanie osobowości młodych ludzi. Podsumowanie oddziaływań pomocowych skierowanych do uczestników relacji opartych na przemocy, nasuwa wniosek zbyt małej ilości oddziaływań skierowanych do osób doświadczających przemocy.
     
    Narzędzie, w które zostali wyposażeni uczestnicy Treningu Pewności Siebie ma pomóc dzieciom i młodzieży radzić sobie w odważny sposób z wszelkimi przejawami przemocy, a jednocześnie ukształtować korzystny obraz własnej osoby, będący podstawą zdrowego i szczęśliwego społeczeństwa.










     

  • Dzień Rodzicielstwa Zastępczego 2016-05-30

    19 maja 2016 roku, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna wzięła udział w organizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Zwoleniu Dniu Rodzicielstwa Zastępczego. Kierownik PCPR, Pani Barbara Śliwa, wyraziła wyrazy uznania i podziękowania za trud wychowawczy rodzicom zastępczym z terenu powiatu zwoleńskiego. Psychologowie z Poradni – Aleksandra Kosno i Magdalena Michałowska-Kmiecik przybliżyły uczestnikom spotkania tematykę związaną z kompetencjami rodzicielskimi „Rola pochwały i kary w wychowaniu”. Na ręce opiekunów zastępczych Starosta Zwoleński Waldemar Urbański, Wicestarosta Arkadiusz Sulima oraz Etatowy Członek Zarządu Jerzy Sowula wraz z Koordynatorkami Pieczy Zastępczej PCPR złożyli pisemne podziękowania za stworzenie domu dzieciom potrzebującym troski rodzicielskiej.





    Magdalena Michałowska-Kmiecik, Aleksandra Kosno

  • KONFERENCJA – „ZACHOWANIA AUTODESTRUKCYJNE - MODA CZY SPOSÓB RADZENIA SOBIE Z BÓLEM PSYCHICZNYM ?” 2016-04-25

    17 maja 2016 r. o godz.11°° w sali konferencyjnej Zespołu Szkół Rolniczo-Technicznych w Zwoleniu (nowy budynek, wejście od ulicy Sienkiewicza) odbędzie się konferencja dla nauczycieli szkół podstawowych (II-gi etap edukacyjny), gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz pracowników instytucji działających na rzecz dziecka i rodziny, na temat „Zachowania autodestrukcyjne - moda czy sposób radzenia sobie z bólem psychicznym?”. Organizatorem konferencji jest Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu.

    Patronat honorowy objęli:

    •    Waldemar Urbański    -    Starosta Zwoleński
    •    Bogusława Jaworska    -    Burmistrz Zwolenia


    Prelegenci konferencji:


    Marta Witkowska – Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie „Jak reagować w sytuacji ucznia  z zaburzeniami odżywania i samouszkadzającego się  w szkole”.
    Lucyna Kicińska - Fundacja Dzieci Niczyje w Warszawie „Czasem nie mogę się powstrzymać... - jak dzieci samookaleczające się szukają pomocy”.
    Joanna Zubrzycka – Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Zwoleniu prezentacja programu „Chronimy dzieci”.

  • Zaproszenie na szkolenie "Trening Pewności Siebie" 2016-04-12

    Zaproszenie na bezpłatne szkolenie dla pedagogów i psychologów pt.:

     


    TRENING PEWNOŚCI SIEBIE

    PROGRAM WSPARCIA DLA DZIECI-OFIAR

    PRZEMOCY RÓWIEŚNICZEJ

              autorstwa A.Milczarek i J.Węgrzynowskiej

     
     
    Trening Pewności Siebie (TPS) – jest metodą opracowaną i sprawdzoną przez Stowarzyszenie „Bliżej Dziecka” we współpracy z brytyjską organizacją KIDSCAPE. TPS to krótkoterminowa forma pracy z dziećmi poszkodowanymi - ofiarami przemocy rówieśniczej, która kładzie nacisk na podnoszenie poczucia własnej wartości, naukę asertywności i nawiązywania pozytywnych relacji w grupie. Jej ważnym elementem jest warsztatowa lub indywidualna praca z rodzicami, w trakcie której rodzice uczą się zasad asertywności, umiejętności pozytywnego dowartościowania dziecka i współpracy ze szkołą.
     
    Najważniejsze efekty TPS – wyniki badań przeprowadzonych wśród uczestników treningów co najmniej 3 miesiące po zakończeniu zajęć wskazują, że dzięki TPS:

    • 40% dzieci przestało doświadczać przemocy w szkole, a większość pozostałych uczestników doświadczała jej zdecydowanie rzadziej.

    • Uczestnicy mieli większe poczucie własnej wartości i więcej pewności siebie.

    • Dzieci zdecydowanie rzadziej unikały szkoły i rzadziej przeżywały depresję.

    • W sytuacjach przemocy dzieci zaczęły używać asertywnych sposobów obrony.

     
    Szkolenie ma na celu zapoznanie pedagogów i psychologów pracujących z dziećmi ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z filozofią TPS oraz przekazanie umiejętności prowadzenia treningów dla dzieci na swoim terenie (w szkołach, poradniach itp.).
     
    Tematyka szkolenia:
    1. Zjawisko przemocy rówieśniczej.
    2. Syndrom dziecka-ofiary przemocy.
    3. Metody pomocy dzieciom poszkodowanym.
    4. Trening Pewności Siebie – wprowadzenie (historia, założenia, efektywność).
    5.  Zasady i metody naboru dzieci do grup.
    6. Trening Pewności Siebie – zajęcia dla dzieci.
    7. Trening Pewności Siebie – zajęcia dla rodziców.
    8. Metody ewaluacji.
     
    Termin i godziny szkolenia:
     
    12.V.2016 (czwartek):  godz. 09.00 – 16.00
    13.V.2016 (piątek): godz. 09.00 – 16.00
     
    Miejsce szkolenia: Zwoleń
     
    Trener: Agnieszka Milczarek – prezes Stowarzyszenia Bliżej Dziecka
     
    Koszt warsztatu:
    Udział w warsztacie jest bezpłatny. Uczestnicy otrzymają bogate materiały edukacyjne (min skrypt do prowadzenia zajęć) oraz zaświadczenia. Szkolenie realizowane jest w ramach projektu pt „TRENING PEWNOŚCI SIEBIE - program wsparcia dla dzieci-ofiar przemocy rówieśniczej” dofinansowanego ze środków Fundacji BGK.
     
    Warunki uczestnictwa:

    • Tyko psycholodzy i pedagodzy (ze szkół podstawowych, gimnazjów, poradni itp.)

    • Idealnie i maksymalnie po 2 osoby z jednej placówki.

    • Zobowiązanie się do uczestniczenia w całym szkoleniu (16h); zaświadczenie przyznawane jest tylko za 100% obecności.

    • Po zakończeniu szkolenia, uczestnicy samodzielnie przeprowadzą min. 6h zajęć Treningu Pewności Siebie dla dzieci lub rodziców (do 30 listopada 2016).

     
    Zgłoszenia:
    Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna - Joanna Zubrzycka tel. 48 676-26-13
     
    O przyjęciu na szkolenie decyduje kolejność zgłoszeń.
     
    Organizator szkolenia:Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we współpracy ze Stowarzyszeniem  „Bliżej Dziecka”, ul. Mokotowska 17/21, 00-640 Warszawa
    tel. (22) 49 88 000 (wtorki 09.00-14.00), k. 501 308 474
    bliżej_dziecka@przemocwszkole.org.pl
    www.przemocwszkole.org.pl;  www.pomocdziecku.pl

Aktualności

  1. 2020-09-08

    PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA
    W PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W ZWOLENIU
    W CZASIE EPIDEMII COVID – 19
    obowiązujące od 1 września 2020 r.
     

    więcej
  2. 2020-05-26

    PROCEDURY BEZPIECZEŃSTWA DOTYCZĄCE BEZPOŚREDNIEJ PRACY Z KLIENTEM W PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W ZWOLENIU OBOWIĄZUJĄCE W CZASIE EPIDEMII
    (AKTUALIZACJA)

    więcej
  3. 2020-05-06

    PROCEDURY BADANIA DIAGNOSTYCZNEGO W PORADNI PSYCHOLOGICZNO - PEDAGOGICZNEJ W ZWOLENIU

       OBOWIĄZUJĄCE W CZASIE EPIDEMII COVID - 19

    więcej
przejdź do Aktualności

Poradnia
Psychologiczno-Pedagogiczna
w Zwoleniu

ul. Kościuszki 39
26-700 Zwoleń

tel. 48 676 26 13
fax 48 676 26 13

e-mail: poradnia@zwolenpowiat.pl

Biuletyn Informacji Publicznej